בדיקת א.ק.ג וארגומטריה למי ולמה?

בדיקת א.ק.ג וארגומטריה למי ולמה?

חשיבות בדיקת הלב לפני פעילות בחדר הכושר ו/או פעילות ספורטיבית בכלל.

עבודות מחקר רבות הצביעו על תרומת הפעילות גופנית סדירה ובינונית בעצימותה כמקדמת בריאות, המפחיתה את הסיכון לתחלואה ממחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, סוכרת, סרטן שד, סרטן מעי ואוסטיאופורוזיס; התעמלות נכונה שומרת על משקל גוף ורמות שומני דם תקינים ועשויה לשפר מצב רוח והיכולת לשלוט במתח. עם זאת, האנשים העוסקים בספורט תחרותי עם פעילות גופנית עצימה מביאים את עצמם ליכולת קיצונית אשר אינה בהכרח בריאה לגוף ולעתים אף מזיקה לו. פעילות גופנית עצימה ללא ביקורת רפואית וללא בדיקות תקופתיות עלולה להאיץ פגיעות בריאותיות, להגדיל את הסיכון לאירוע לב ואף לגרום למוות. בדרך כלל מותו הפתאומי של הספורטאי נובע מקיומה של מחלת לב סמויה, אשר מתקדמת במשך שנים ללא שום תסמין עד שלבסוף גורמת לארוע לב קטלני, למרבית המקרים בשל הפרעת קצב של חדרי הלב בעקבות המאמץ הקיצוני.

בין ספורטאים צעירים, שינוי פתולוגי תורשתי או אנומליה מולדת של הלב או כלי דם הם הגורמים העקריים לארוע לב בזמן מאמץ, אם כי טרשת עורקים ברוב המקרים אחראית לאותו ארוע אצל מבוגרים. בקשר לכך, לגילוי המוקדם של אותם גורמים חשיבות מרובה במניעת סיבוך המחלה ומוות פתאומי בקרב ספורטאים הנוטים לפתח מחלות כאלה. לאר זאת, חוק הספורט קובע כי ספורטאים לא ישתתפו בתחרויות ספורט, המאורגנת ע"י אגודות ספורט, מכוני ספורט, ארגוני ספורט והתאחדויות או איגודים, אם לא עברו קודם בדיקות רפואיות המעידות על כשירותם הרפואית.

ההחלטה לתת אישור לעסוק בספורט תחרותי היא החלטה מורכבת מאוד לא רק בגלל קושי בזיהוי סימני מחלה חבויה אלא גם מהסיבה שהאימון הגופני האינטנסיבי גורם ללב לעבור שינויים רבים גם מבחינת המבנה וגם מבחינת הפעילות החשמלית. שינוים אלו המתוארים כ"לב של ספורטאי" (Athlete’s heart) מציגים כושר-הסתגלות של הלב לעומס גופני עצום. לעתים, שינויים גורמים לתוצאות הבדיקות להראות דומות לתוצאות הבדיקות של אדם סובל מ- קרדיומיופתיה היפרטרופית (הגורם הנפוץ ביותר למוות פתאומי) שמקשה על האבחנה בין שני המצבים. דרושה בדיקה קפדנית על מנת לאתר את אלו הנמצאים בסכנה למוות פתאומי ולהוציא אותם ממעגל הספורט התחרותי ועל מנת להעניק להם את הטיפול המתאים. תוך התחשבות לנסיבות אלה חוק הספורט קובע שבדיקות רפואיות המעידות על כשירות הרפואית של ספורטאי תבוצענה רק בתחנות לרפואת ספורט מוכרות ע"י משרד הבריאות, הרופא הבודק חייב להיות בעל הסמכה והכשרה בתחום רפואת ספורט וטכנאי בדיקות חייב להיות בעל תעודה מוכרת.

הבדיקה הסטנדרטית למתן אישור לעיסוק בספורט תחרותי בהתאם לחוק הספורט כוללת: מילוי שאלון רפואי מפורט לגבי גורמי סיכון, בדיקה גופנית ע"י רופא, מדידות אנטרופומטריות (גובה, משקל), בדיקת א.ק.ג ולחץ דם במנוחה או במאמץ (בהקשר לגיל או מצבו בריאותי של הנבדק), ולבסוף סיכום הבדיקה ע"י רופא ספורט מורשה.

בדיקת א.ק.ג.

הבדיקה השגרתית להערכת תפקוד הלב ובריאותו היא בדיקת א.ק.ג. (אלקטרוקארדיוגרם – ECG או EKG) – רישום הפעילות החשמלית של הלב על ידי מכשיר הנקרא קרדיוגרף. באמצעות הבדיקה ניתן ללמוד על אופן התקדמות הגל החשמלי המפעיל את שריר הלב, לגלות הפרעות בייצור ובזרימת מערכת ההולכה של הלב. שינויים בא.ק.ג. עשויים להצביע על הפרעות של קצב הלב, אוטם בשריר הלב, איסכמיה, הפרעות הנובעות משיבוש ברמות מלחים בדם כמו אשלגן, סידן, מגנזיום וכו' או הפרעות מהשפעה תרופותית. חשיבות הא.ק.ג. בבדיקת ספורטאים נובעת מזה שבמרבית הפתולוגיות הגורמות מוות פתאומי (קרדיומיופתיה היפרטרופית, קרדיומיופתיה של חדר ימני, מיוקרדיטיס, תסמונת WPW וכ') עשוי להיות רמז בא.ק.ג.

בדיקת לב במאמץ – ארגומטריה

בדיקת ארגומטריה כוללת מעקב אחר א.ק.ג, לחץ דם, הרגשה הכללית ותלונות מיוחדות של הנבדק בכל שלבי הבדיקה – שלב המנוחה, שלב המאמץ הגופני מדורג, ושלב ההתאוששות. דרגת המאמץ המקסימלי נקבעת לכל נבדק בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי. מטרת הבדיקה כוללת אבחנת מחלה כלילית טרשתית או לא טרשתית, גילוי וחיזוי של הפרעות קצב הלב במהלך המאמץ ובהתאוששות, הערכת כושר גופני. הבדיקה מבוצעת על גבי מסילה נעה או ארגומטר אופן על-פי פרוטוקולים מיוחדים שמותאמים לגיל ולמצבו הבריאותי של הנבדק.

קהל יעד:

 • ספורטאים מקצועיים.

 • ספורטאים חובבים.

 • מתאמנים בחדר כושר.

 • אנשים העוסקים בפעילות גופנית ומעונינים בייעוץ רופא ספורט לביצוע אימונים בצורה יעילה יותר.

 • אנשים סובלים ממחלות לב וכלי דם, ראות, יתר לחץ דם, השמנת יתר, סוכרת וכו' ומעוניינים בייעוץ רופא ספורט לטיפול במחלה בעזרת התעמלות רפואית.

 

 

פלייר

 

www.lifetest.co.il  לייף טסט מכון לרפואת הספורט

09-8656824

1 Comment

 1. נועה בנישו | 24 בדצמבר 2014 at 14:13
   

  ממליצה בחום חשוב חשוב חשוב לכל מתאמן חובבן או מקצוען

  Reply

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

best ecommerce engine best ecommerce hosting 2015 best ecommerce hosting for small business best ecommerce hosting sites best ecommerce hosting uk best ecommerce options best ecommerce package best ecommerce platform best ecommerce platform 2015 best ecommerce platform for beginners
essay help